top of page
Hana Vítková

LSD – látka s neustále kontroverzní pověstí, aneb 80 let od jejího objevení a co o ní víme

Aktualizováno: 3. 5. 2023

Dubnem si připomínáme 80 let od objevu LSD, a proto Vám přinášíme pár informací o tomto halucinogenním prostředku, jeho změnách stavu vědomí, využití ke kreativitě, v umění a vědě, a také o práci Stanislava Grofa, který se dlouhodobě věnuje zkoumání psychedelických látek a jejich terapeutického potenciálu.


 


 

LSD je zkratkou pro diethylamid kyseliny lysergové a bylo objeveno v roce 1943 v laboratoři farmaceutické společnosti Sandoz ve Švýcarsku. Před 80 lety Albert Hofmann, chemik ze Sandozu, objevil potenciál LSD, když si po náhodném vystavení látce zamiloval jeho psychoaktivní účinky. LSD má schopnost měnit stav vědomí, přičemž se jedinec ocitá v jiném světě, který se vyznačuje nápadnými vizuálními efekty, zkresleným vnímáním času a prostoru a neobyčejně silnými emocionálními zážitky. Právě tyto vlastnosti se staly inspirací pro umělce a tvůrce.

LSD, Stanislav Grof a jeho práce

Jednou z nejvýznamnějších postav na poli terapeutického využití LSD je MUDr. Stanislav Grof – psychiatr, který se zabývá využitím LSD jako prostředku pro terapii psychických poruch a podporu kreativní práce. Byl pionýrem v oblasti výzkumu změn stavu vědomí a využívání těchto stavů k uzdravování. Během své práce došel k závěru, že LSD může pomoci lidem vypořádat se s různými psychickými problémy, jako jsou například deprese a úzkostné stavy.

Při bližším zkoumání zjistil, že zaměřovat se na duši jedince pouze z hlediska postnatálního – čili období po narození – v kombinaci s jeho nevědomím není dostatečné. Při experimentech s LSD bylo zjištěno, že mnohá duševní traumata pramení již z období před narozením a z transpersonální oblasti. Toto zjištění změnilo náhled na problematiku člověka a zpochybnilo tak předpoklady tradičních psychiatrů a psychologů. Díky zkušenostem psychedelických psychoterapeutů byl odhalen potenciál LSD jako mocného nástroje, který umožňuje urychlit a prohloubit psychoterapeutický proces. Použití LSD umožnilo rozšířit škálu terapeutických metod a dostat ke blíže k pacientům, u kterých to předtím bylo takřka nemožné – kriminální recidivisté, narkomani, alkoholici, sexuální devianti atp. Obzvláště přínosné byly výzkumy působení LSD u pacientů v terminálním stádiu rakoviny. Nejenže se díky němu podařilo zmírnit či úplně odstranit bolesti, ale zároveň pomohlo s obtížnými emočními a psychosomatickými příznaky – zároveň také umožňuje zmírnění strachu ze smrti, což je u těchto pacientů velmi podstatné. Bohužel většina tradičních psychiatrů a psychoterapeutů si představovala, že sezení by spíše měla probíhat formou „povídání tváří v tvář“ – emoce a projevy po požití LSD jim spíše připomínaly něco, co byli zvyklí spojovat s duševními poruchami. Možnost prožít znovu vlastní porod i období před ním, získat informace z kolektivního nevědomí či prožít karmické vzpomínky byly pro běžného odborníka příliš fantastické, a tudíž i neuvěřitelné.

Ve své práci se Grof zaměřil na zkoumání mimořádných stavů vědomí a využití psychedelických látek, jako je LSD, jako prostředku k rozšíření lidského vědomí a ke zvýšení kreativity. V rámci svých studií Grof zkoumal vliv LSD na psychoterapeutickou praxi a přišel s teorií, že tato látka může být využita jako prostředek k prohloubení terapeutické práce a k vyvolání hlubších úrovní vědomí. Poté, co bylo užívání LSD plošně zakázáno, se MUDr. Grof snažil najít alternativní možnost, jak dosáhnout stavů změněného vědomí – a zde dochází k vyvinutí techniky Grofova® holotropního dýchání.


 


 

LSD v umění a kultuře

LSD také značně ovlivnilo umění a kulturu. Stalo se oblíbenou látkou mezi umělci, kteří v ní viděli novou formu projevu a využili ji k tvorbě nových uměleckých děl. Pomocí LSD se inspirovali například hudebníci jako The Beatles, Jimi Hendrix nebo Pink Floyd, kteří použili psychedelické prvky v jejich hudbě a vystoupeních. Během šedesátých let se LSD stalo symbolem protikultury a podnětem k vytváření nekonvenčních uměleckých děl. Mnoho umělců využilo LSD k vytváření abstraktních maleb, včetně slavného umělce Jacksona Pollocka. Ve výtvarném umění se látkou LSD inspirovali také někteří čeští surrealisté, např. Roman Erben, jenž je zařazen v projektu Holotropic ART. LSD se nevyhýbalo ani spisovatelům. Například spisovatel Aldous Huxley popsal své zážitky s LSD ve své knize „Dveře vnímání“ a William S. Burroughs (Nahý oběd) experimentoval s tímto halucinogenem v 60. letech. Významnou událostí, která se zaměřovala nejen na kulturu a umění, ale i na problematiku LSD, byla před pěti lety konference s názvem 75 let LSD ve vědě a umění, jejímž hlavním pořadatelem bylo právě Mezinárodní transpersonální centrum Holos, a která probíhala pod záštitou hejtmana moravskoslezského kraje prof. Ing. Iva Vondráka, CSc. Zástupci Holos Centra zde předali Stanislavu Grofovi ocenění za jeho celoživotní přínos oboru transpersonální psychologie – cenu Nautila. Více informací o účastnících konference, její náplni a mluvčích naleznete na webu, který je přímo této konferenci věnován.


LSD ve vědě

LSD také našlo své uplatnění v oblasti vědy. V průběhu 60. let 20. století se objevilo mnoho výzkumů, které zkoumaly účinky LSD na lidské vědomí a chování. Tyto výzkumy vedly k novým objevům v oblasti neurovědy, které mohou pomoci při léčbě různých duševních poruch. V současnosti se LSD stále zkoumá v kontextu terapie a má potenciál pomoci lidem s různými psychickými problémy. Nicméně, i přes významné objevy v této oblasti, v roce 1967 bylo LSD zakázáno Spojenými státy americkými a dalšími zeměmi, kvůli obavám z jeho zneužití a nebezpečnosti. Od té doby se většina výzkumu na této látce omezila až do nedávné doby.

LSD a jiná psychedelika

V posledních letech se kromě LSD objevují i jiné psychedelické látky, jako například psilocybin, MDMA nebo ketamin, které se stávají stále významnějšími v oblasti léčby psychických poruch a závislostí. Studie prokázaly pozitivní účinky psilocybinu a MDMA u pacientů s depresemi, úzkostí a posttraumatickou stresovou poruchou. V současné době se provádí klinické studie s ketaminem jako alternativou k tradičním antidepresivům. Tyto látky mají potenciál změnit psychoterapeutickou praxi a vytvořit nové způsoby léčby psychických poruch. Stejně jako v případě LSD se i u těchto látek provádí výzkumy a klinické studie pod dohledem zkušených výzkumníků a lékařů.

Psilocybin se ukázal jako účinná terapie pro deprese, úzkost a závislosti. V klinických studiích byl úspěšně použit ke snížení úzkosti a deprese u pacientů s rakovinou, zlepšení přístupu k životu a zvýšení kreativity. MDMA je využívána jako součást terapie posttramatické stresové poruchy a sociální úzkosti, snižuje strach a zvyšuje pocit soucitu. Ketamin se používá jako rychlé řešení pro depresi, jeho účinky se dostaví během několika hodin a mohou trvat několik týdnů. Také se používá k léčbě chronické bolesti.

Široká veřejnost i mnoho odborníků však opomíjí skutečnost, že lze dosáhnout srovnatelného terapeutického účinku i bez užití psychedelik. Díky Grofově® holotropnímu dýchání lze léčivého mimořádného stavu vědomí dosáhnout bezpečněji a za použití pouze vlastního dechu – tudíž bez nutnosti aplikovat jakoukoliv chemickou sloučeninu. Psychedelická terapie zažívá renesanci a zájem o ni značně roste, což v budoucnu může přinést do psychologické i psychiatrické péče novou kvalitu. Stejně tak by se mělo nahlížet i na Grofovo® holotropní dýchání, kterému řada profesionálů stále nevěnuje dostatek pozornosti. Díky výcviku Grof® Legacy Training však v blízké době přibude facilitátorů této techniky a její léčivý potenciál by tak mohl být více využíván.

Závěr

LSD stále zůstává fascinující a kontroverzní látkou, která je stále zkoumána v rámci nových výzkumů a studií. Dnes se vědci a umělci pokouší odkrýt více o tom, jak LSD ovlivňuje lidskou mysl a kde by mohlo být využito v budoucnosti.

Zajímá Vás LSD a jedinečný pohled MUDr. Stanislava Grofa? Více informací se můžete dozvědět v naší knize, kterou sepsala Grofova manželka Brigitte k jeho devadesátým narozeninám. V knize naleznete bližší informace o LSD, narozeninová přání a rozhovor se Stanislavem Grofem vedený jeho manželkou.



76 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page