top of page
Hana Vítková

Irena Johanka Savková, muzikoterapie a Muzicírování v Holosu

Aktualizováno: 6. 4. 2023



 

Muzikoterapie. Slovo, které v mnoha lidech vyvolává množství otázek. Právě o muzikoterapii bude dnešní povídaní s Irenou Johankou Savkovou, která se jí již řadu let profesionálně věnuje. Zároveň také poodhalí pár zajímavostí, na které se můžeme těšit v rámci události Muzicírování v Holosu – Rytmy srdce, rytmy z nás.


 


 

Dobrý den, paní Savková, mockrát Vám děkuji, že jste si našla chvíli na rozhovor, týkající se nejen blížící se události s názvem „Muzicírování v Holosu“, ale zároveň i muzikoterapie, jako celkové. Nejprve bych Vám chtěla položit tuto otázku:


Co si laik může pod pojmem muzikoterapie vůbec představit?


To je opravdu hodně těžká otázka. U nás vlastně pojem muzikoterapie není tolik známý. To znamená, že si lidé mohou představit, že když někdo hraje na klavír, kupříkladu vážnou hudbu, probíhá muzikoterapie, nebo když si pouští relaxační hudbu na Youtube, lehne si a takto relaxuje, že probíhá muzikoterapie. Takže co se týká představ o pojmu muzikoterapie, myslím si, že tento pojem u nás není ustálený.


A jak jste se vůbec k muzikoterapii dostala Vy?


Já jsem kdysi, asi tak deset let zpátky, dělala Drum Circle (DC) také známým pod souslovím „korporátní bubnování“. To znamená, že jsem jezdila se čtyřiceti, padesáti bubny po různých organizacích a firmách, kde jsem prováděla DC za tím účelem, aby se lidé propojili, aby se odstranily komunikační bariéry, podpořila se kreativita, spolupráce v týmu. Využila jsem jí u zaměstnanců firem, pro manažery, pedagogické sbory, zdravé děti v mateřských školách, základních i středních. Jezdila jsem i do praktických škol a zde jsem přišla na to, že DC má své limity, a to u jedinců s tělesným postižením nebo s kombinovanými vadami.

Pracuji v organizaci, která vzdělává děti od 3 do 30 let s těžkým kombinovaným postižením a autismem, kde jsem techniku DC prakticky využívala jen u pár jedinců. Začala jsem hledat jiný univerzální muzikoterapeutický přístup, který by byl vhodný pro jedince různého věku, s různými druhy potíží, s kombinaci postižení, ale i pro zdravé jedince. Shodou okolností jsem byla pozvána jako čestný host na víkendový workshop doktora Lubomíra Holzera, který vyvinul metodu celostní muzikoterapie a také jí vyučuje na olomoucké fakultě. Po absolvování tohoto víkendu jsem věděla, že to je právě ono, co já potřebuji, co využiji i u ležících uživatelů. Absolvovala jsem specializační studium v Olomouci. Nejprve základní 3. semestrální vzdělávací program a následně ještě druhý stupeň. Takže mám absolvovaných šest semestrů vzdělávacího programu Celostní muzikoterapie na Filozofické fakultě v Olomouci.


Mockrát Vám děkuji za sdílení Vaší cesty. Nyní bych se ráda přesunula k události Muzicírování v Holosu. Jedná se o událost pouze pro zkušené hudebníky, nebo může přijít i člověk hudbou, jak se říká, nepolíbený?


Muzicírování v Holosu je víkendový prožitkový program. Seminář v krásném prostředí plném energie. Umožňuje lidem být sami se sebou, vyzkoušet si nástroje se kterými se běžně nesetkávají Účastník nemusí vlastnit hudební nástroje, nemusí mít ani hudební nadání nebo vystudovanou uměleckou školu. Program je určen úplně pro všechny, muže, ženy, děti,

jakéhokoliv věku, kteří by se chtěli zabývat rytmem, tvorbou rytmu, společným hraním, užít si víkend, věnovat svůj čas se sami sobě, zrelaxovat.


A jak vlastně bude seminář probíhat? Na co se můžeme těšit?


Na víkend dovezu nástroje přirozeného ladění, netemperované, etnické, např. djembe, perkusní nástroje, didgerida, tibetské mísy, gongy. Šiotanky, brumle. První část se zaměřuje na tzv. aktivní celostní muzikoterapii, kdy účastníci sedí v kruhu a společně hrají pod mým vedením na djembe. Učí základní údery, tvorbu různých rytmů. Používáme djembe, cajon, perkusní nástroje, rámové bubny a v rámci tzv. muzikoterapeutického orchestru – společného hraní vytváříme zajímavá hudební díla. Zažijí si vibrace tibetských mís, rituálního velkého bubnu pow how, vibrační lůžka. Další velká část je tzv. receptivní muzikoterapie, kdy účastníci leží na matracích a pouze vnímají zvuky, které k nim přicházejí, na které hraji. Pak následuje zpětná vazby, sdílení prožitků. Zapojíme také k hraní svůj hlas, jelikož hlas je úžasný nástroj, který máme v sobě a je škoda ho nevyužít pro vlastní léčivé účely.


A poslední otázka – co si s sebou účastník takového semináře odnese do následujících týdnů či měsíců?


Zatím všichni lidé, co byly na Muzicírování, si tento víkendový seminář neskutečně užili. Zahodili veškeré starosti a věnovali se čistě hře na nástroje. Uvolnili se, odpočinuli si, zrelaxovali se a odnášeli si krásné prožitky z muzikoterapie, pozitivní energii, zkušenost ze hry na nástroje, na bubny, aktivizace kreativity, zvídavosti jít do něčeho co neznám, s čím nemám zkušenost a z toho čerpají hodně dlouho.

Co na workshopu nechávají je obavy z používání vlastního hlasu, obavy hrát na nějaký nástroj, na víkendu se zbavují také rýmy, negativní nálady, bloků. Nástroje, které používají na workshopu působí léčivě na organismus, provibrují veškeré dutiny.


Mockrát Vám děkuji za Váš čas a Vaše odpovědi, paní Savková, a budeme se těšit na událost pod Vaším vedením.


Zaujalo Vás téma muzikoterapie a její léčivé účinky? Chcete si zahrát na netradiční nástroje a vyzkoušet vibrační masáže? Pořádně si odpočinou za zvuku živé hudby? Přidejte se k nám při Muzicírování v Holosu. Přihlášku naleznete na odkazu zde:




168 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page