top of page
Hana Vítková

Holotropic ART a jeho šestá vlna



 

Holotropní umění, projekt Milana Hrabánka vytvořený v roce 2013, představuje jedinečné spojení umělecké tvorby a holotropních stavů vědomí. Tento koncept vznikl na základě jeho dlouholetého zájmu o umělecká díla z pohledu psychiatra a psychologa. Holotropní umění zahrnuje tvorbu v oblasti výtvarného umění, hudby, zpěvu či poezie, která vzniká na základě holotropních stavů vědomí.


Úplně první událostí spojenou s Holotropic ART byla výstava Jany Vysoudilové, která se konala v roce 2013 v Olomouci. Nicméně výstava, která se dá považovat za první velkou událost, proběhla v roce 2016 pod záštitou Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 na Pražské křižovatce. O velikosti této souhrnné výstavy 1. vlny Holotropic ART vypovídá i skutečnost, že jí byl věnován katalog, který osobně křtila paní Dagmar Havlová společně se Stanislavem Grofem. Během vernisáže výstavy Stanislav Grof přednesl přednášku na téma „Moderní výzkum vědomí a chápání umění“, ve které se zaměřil na významná jména ve světě vizionářského umění, jako je H. R. Giger, Roberto Venosa, Martina Hoffmann a Alex Grey. Tato událost inspirovala Milan Hrabánka k myšlence představit práce i těchto světoznámých umělců na Mezinárodní transpersonální konferenci v roce 2017 a obohatit tak návštěvníky těmito výjimečnými díly. To se podařilo, a v roce 2017 proběhla Mezinárodní výstava holotropního umění v prestižních prostorách galerie Villa Pellé a Písecké brány, kde byli vedle českých umělců představení i významní umělci světové scény „Visionary art” a Holotropic ART. Rok 2018 pak přinesl originální výstavu obrazů inspirovaných látkou LSD u příležitosti konání konference „75 let LSD ve vědě a umění” na ostravském Landeku.

 


 

Projekt Holotropic ART pokračoval v dalších letech. kdy byly uspořádány další výstavy holotropního umění. Nové umělce projekt představuje vždy ve vlnách, obvykle jednou ročně na souhrnné výstavě. Tyto výstavy se od roku 2018 konají v krásných prostorách Zámku Linhartovy. Kromě velkých výstav se také konaly menší výstavy v různých galeriích po celé České republice a v Mezinárodním transpersonálním centru Holos, tzv. Ozvěny Holotropic ART. Vystavovaná díla, která jsou ovlivněna holotropními stavy vědomí, nabízejí pohled do rozšířené kartografie lidské psyché a kombinují vysokou uměleckou hodnotu s důmyslným zpracováním.


Projekt Holotropic ART má své webové stránky www.holotropicart.org, kde najdete informace o umělcích, kteří se do projektu zapojili, o proběhlých výstavách i těch, které jsou plánovány.


Čím je holotropní umění výjimečné?


Holotropní umění je výjimečné z mnoha důvodů. Zaprvé, vyzdvihuje uměleckou tvorbu inspirovanou holotropními stavy vědomí a ilustruje tak niterné léčivé transformační procesy těchto stavů vědomí. Holotropní stavy vědomí jsou intenzivní prožitky, které mohou být dosaženy např. dechovými technikami, tranzovní hudbou, tancem či užitím psychedelických látek. Mohou se však objevit i zcela spontánně při tzv. psychospirituální krizi. Tyto holotropní stavy nabízejí náhled do vnitřních světů a umožňují umělcům případně i zachytit prožitky a pocity do originálního díla.


Zadruhé, holotropní umění je výjimečné díky svému potenciálu rozšířit naše chápání lidské psyché. Díla vytvořená v holotropních stavech vědomí přinášejí rozšířenou perspektivu na lidskou existenci a vnitřní psychologické procesy. Vzniká tak nová mapa, jejímž prostřednictvím se otevírají dveře k poznání hlubších vrstev našeho vědomí.


Zatřetí, holotropní umění má silný emoční a transformační potenciál. Při prohlížení těchto děl můžeme prožívat intenzivní emocionální reakce a mohou v nás tak rozproudit procesy osobního růstu a sebepoznání. Tato díla mohou mít terapeutický účinek a pomáhat nám lépe porozumět sami sobě a našim vlastním prožitkům. Diváci v nich mohou rozpoznat své vlastní procesy, se kterými si třeba doposud nevěděli rady, a mohou tak být inspirací pro další cílenou práci s těmito někdy i náročnými procesy.


V neposlední řadě, holotropní umění představuje i odvahu umělců vyjádřit se autenticky a nekonvenčně. Je to forma uměleckého sebevyjádření, která vychází z hlubokého propojení s vnitřním světem a neomezuje se tradicemi a konvenčními formami uměleckého vyjádření. To přináší svobodu tvůrčího projevu a umožňuje vytvořit unikátní díla, která jsou plná autenticity a originality.


Holotropní umění je tedy výjimečné svou schopností propojit umění a hluboké duševní prožitky, otevírat nové perspektivy na lidskou psyché, poskytovat emoční a transformační zážitky a přinášet autentické a nekonvenční umělecké projevy. Je to fascinující oblast, která spojuje dva světy a obohacuje jak tvůrce, tak diváky.

 


 

Umělci Holotropic ART


Na stránkách projektu Holotropic ART najdete informace o všech umělcích, kteří se v minulosti do tohoto projektu zapojili. Každý z nich přináší své jedinečné umělecké vyjádření, které je ovlivněno holotropními stavy vědomí a hlubokými duševními prožitky. Všechny jejich příběhy pak najdete i v tištěných katalozích, které ke každé vlně Holotropic ART vycházejí.


Mezi umělci, kteří se představují na stránkách Holotropic ART, nalezneme například Janu Vysoudilovou. Jana pracuje v Holosu jako terapeutka, ale je i malířka, jejíž práce jsou plné barev, emocí a energie. Jana se inspirovala hlubokými prožitky holotropních stavů vědomí a její umělecké vyjádření reflektuje transformaci a její vnitřní cestu.


Na stránkách se také setkáte s Petrem Muchou. Jeho práce se vyznačují poetickým jazykem a syntézou protichůdných prvků, které vytvářejí napětí a otevřenost pro divákovu představivost. Jeho cyklus „Mezi časem a prostorem“ obsahuje vrstvené olejomalby, ve kterých kombinuje matematicky generované, 3D skenované a virtuálně vytvořené objekty. Celý cyklus přenáší diváka do imaginárního světa, který je zároveň poetický a mystický.


Další umělkyní, tentokrát světového Holotropic ART, je Martina Hoffman, jejíž práce se zaměřuje na detailní vyjádření vnitřních krajin, které jsou inspirovány jejím zkoumáním mystických stavů vědomí, jako jsou imaginace, meditace, šamanské cesty a snové stavy. Její umělecký symbolismus je silně ženský a přenáší „univerzální ženu“ do intimního vesmíru. Martina Hoffmann přepisuje své extatické zážitky a úvahy o povaze žen do fantastického a posvátného stylu. Její díla odrážejí novou globální citlivost s důrazem na lásku a lidský humanismus, který se neústupně spojuje s univerzálním vědomím.


Projektu Holotropic ART se zapojil i Pavel Pražák, jenž je umělcem, který ve své tvorbě stále rozvíjí některé ze svých vizí. Snaží se vyvolat zážitek pomocí prosvícení zvětšeného akvarelu, který se zaměřuje na témata „propojení a růst“. Jeho obrazy nepotřebují vnější zdroj světla, aby mohly být spatřeny. Místo toho připomínají světlo našeho vlastního vnitřního vidění.


Další zajímavou umělkyní je Kateřina Slavíková – umělkyně, která před deseti lety začala malovat s cílem vytvořit krásnou lesní krajinu. Avšak při práci na obraze se stalo něco neočekávaného. Na plátně se začaly objevovat tunely, cesty, erupce, které ji překvapily. Při malování cítí, že její ruka dělá tahy štětcem, ale nejde o její vlastní vedení. Je to jako kdyby ji nějaká vyšší síla, láska, světlo a krása ovládala. Při malování neexistuje prostor ani čas, všechno se spojuje a svět se stává obrazem a obraz světem.


Holotropní umění tvoří také autor projektu Milan Hrabánek, a to pod pseudonymem V. E. Sarga. Sargova tvorba je nekonvenční, pracuje s různými médii, se strukturami, zvětšováním a přetisky. V posledních letech se věnuje velkoplošnému smaltu. Sargovo dílo nám umožňuje často pomocí velkého zvětšení struktur nahlédnout do umělcova nitra a spatřit zde obsahy v jejich nejednoznačnosti, ale i komplexnosti.

 


 

Umělců, kteří se na projektu podíleli a podílejí, je již velké množství. Nesmíme samozřejmě opomenout jména manželů Stanislava a Brigitte Grofových, oscarového umělce H. R. Gigera či Otto Plachta.


Tito umělci a mnoho dalších přinášejí své jedinečné perspektivy a tvůrčí vyjádření, které odrážejí hloubku a sílu holotropních stavů vědomí. Jejich umění umožňuje nahlédnout do neprozkoumaných částí naší psyché a prožít neuvěřitelné dimenze lidského bytí. Skrze jejich díla se lze inspirovat, rozšiřovat vnímání a nalézat hlubší smysl ve vlastním životě.


Projekt Holotropic ART tak slouží nejen jako prostor pro prezentaci uměleckého projevu, ale také jako zdroj inspirace a poznání. Díky tvorbě těchto talentovaných umělců je možné se dotýkat nevysloveného, objevovat skryté vrstvy bytí a otevírat dveře do světa nekonečného uměleckého a duševního potenciálu.


Prostory v zámku Linhartovy


Zámek v Linhartovech je kulturní památka s bohatou historií, kdy první zmínky o něm jako o tvrzi sahají až do 14. století. Z tvrze na zámek byl pak přestavěn ve druhé polovině století šestnáctého.


V současnosti však na zámku nenaleznete obvyklý zámecký inventář, avšak rozsáhlou galerii a společenský prostor, o který se již dlouhé roky stará kastelán Jaroslav Hrubý, jemuž se podařilo zrealizovat již dvě rekonstrukce zámku z Evropských peněz a tuto kulturní památku na severovýchodě Slezska tak zachránit a zvelebovat.


Pravidelně zde probíhá řada kulturních událostí, oblíbená je třeba noční prohlídka zámku, výstava Betlémů či vánoční koncerty. V zámku se nachází stálá expozice keramiky pana Jana Kutálka, hraček, keramických hrnečků, lázeňských pítek, poštovnictví, klíčů nebo stavebnice Lego. Nově je zde k vidění také výstava více než stovky papírových postav v životní velikosti od pana Hrubého, které představují původní obyvatele zámku z rodu Sedlnických z Choltic.


Díky výborné spolupráci s panem Hrubým se Zámek Linhartovy stal hlavním výstavním prostorem projektu Holotropic ART, kde proběhly již dvě velké výstavy, a to v letech 2018 a 2019. Další roky pak projekt přerušil COVID a následně i pozdržená rekonstrukce zámku. Letos se tedy holotropní umění vrací do Linhartov již potřetí, a to rozsáhlou výstavou 6. vlny Holotropic ART v měsících září a říjen 2023.

 


 

Holotropic ART a jeho šestá vlna


Výstava 6. vlny Holotropic ART začíná na zámku v Linhartovech 9. září 2023, a to vernisáží s bohatým kulturním programem i povídáním s jednotlivými umělci. Samotná výstava pak bude v rámci prohlídky zámku přístupná veřejnosti o víkendech po dobu celých dvou měsíců v září a říjnu.


Na výstavě se představí řada současných talentovaných umělců, jejichž účast již byla potvrzena. Mezi nimi se nacházejí významná jména jako Nikola Vavrous, Filip Záruba, Jana Barnášová, Chrisantem, Petra Paušová, Eva Pikartová a Martina Sehnalová. Jejich jedinečná tvorba a umělecké vize budou vytvářet bohatý a inspirativní zážitek pro všechny návštěvníky. Letošní výstava Holotropic ART však nabídne návštěvníkům kromě tvorby současných umělců také dosud nepublikovanou tvorbu významného českého výtvarníka a vysokoškolského pedagoga, bohužel však v nedávné době zesnulého, Eduarda Ovčáčka. Zámek v Linhartovech se tak stane ideálním prostředím pro tyto umělecké skvosty a otevře návštěvníkům bránu do fascinujícího světa Holotropic ART.


Šestá vlna Holotropic ART v zámku v Linhartovech je příležitostí pro milovníky umění, aby tak prozkoumali rozmanitost současného uměleckého světa, prostřednictvím vystavovaných děl, vzniknuvších na základě holotropních stavů vědomí. Výstava nabídne nejen fascinující díla zmíněných umělců, ale také jedinečnou atmosféru, která spojuje umění a prostředí historického zámku. Přijďte a prožijte nezapomenutelný zážitek plný krásy, inspirace a objevování uměleckých tajemství.


Milan Hrabánek

Kurátor výstavy

 



99 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page