Bachova květová terapie je holistická metoda, kterou vytvořil anglický lékař Edward Bach. Tato terapie využívá systému 38 květů, které mají schopnost harmonizovat duševní stav člověka a podporovat jeho zdraví. Bachova filozofie zdraví a nemoci spočívá v představě, že každý člověk je jedinečné individuum a současně nedílnou součástí celku. Stav harmonie je projevem zdraví, zatímco disharmonie vyvolává negativní nálady mysli a později se projevuje jako tělesná nemoc.
Bachova květová terapie se zaměřuje na obnovení rovnováhy a harmonie duše. Systém 38 květů představuje různé duševní koncepty a energetické potenciály, které napomáhají harmonizaci. Podle Bacha existují dvě hlavní příčiny nemocí. První příčinou je odtržení od vlastní duše a zaměření pouze na hmotný svět. Druhou příčinou je porušení principu jednoty, například při vnucování vlastní vůle ostatním.
Při diagnóze se v Bachově květové terapii klade důraz na duševní stavy a nálady, nikoli pouze na tělesné symptomy. Správnou diagnózu však může provést pouze terapeut, který má jasno ve své vlastní duši a porozumění principům terapie. Bachova květová terapie přináší možnost prozkoumat a transformovat negativní duševní stavy, aby se obnovila harmonie a podpořil osobní růst. Je to holistický přístup k péči o zdraví, který klade důraz na celistvost člověka a jeho vnitřní rovnováhu.
Co konkrétně Bachovy esence jsou?
Bachovy esence, také nazývané Bachovy květové esence, představují jednoduchý, a přesto účinný systém, který napomáhá obnovit harmonii našim emocím a celkovému bytí. Jsou to esence připravené z nejedovatých rostlin a stromů, které rostou volně v přírodě. Tento systém zahrnuje 38 různých esencí a také Krizovou esenci (Rescue Remedy), která je složena ze směsi pěti Bachových květových esencí.
Filozofií Bachových esencí je jednoduchost, úplnost a samoléčení. Dr. Bach věřil, že fyzické onemocnění je důsledkem emocionální nerovnováhy. Celý svůj život strávil hledáním jednoduchého a bezpečného systému léčení, o kterém byl přesvědčen, že existuje. Nakonec ho objevil. Opustil svou výdělečnou lékařskou praxi a ortodoxní medicínu a věnoval poslední roky svého života léčení svých pacientů pomocí svých esencí. Je však důležité zdůraznit, že Bachovy esence nepředstavují náhradu lékařské péče, ale mohou ji podporovat a urychlit proces uzdravování ovlivněním naší psychiky.
Bachovy esence působí na negativní emoce, jako je strach, vyčerpanost, nedostatečné sebevědomí, pýcha, nadšení vedoucí k fanatismu a další. Tyto esence nám pomáhají harmonizovat pocity a přivádějí nás do přítomného okamžiku, kdy jsme schopni objektivně se podívat na sebe a svou situaci a rozhodovat bez emocionálního vlivu. Postupně nám umožňují odkrývat skryté vrstvy, které jsme si vytvořili pro přežití v tomto světě, a pomáhají nám objevovat naši skutečnou podstatu, cíl a smysl života. Vrací nám odvahu vydat se na naši vlastní cestu a uskutečnit své sny a přání.
Bachovy esence jsou tak jedinečným nástrojem pro podporu našeho emocionálního a duševního zdraví, který nám umožňuje nalézt vnitřní rovnováhu a žít plným a autentickým životem.
Kdo byl Edward Bach?
Edward Bach byl britský lékař a homeopat, narodil se 24. září 1886 v Moseley nedaleko Birminghamu v Anglii. Už od dětství měl velkou lásku k přírodě a projevoval citlivost vůči utrpení lidí i zvířat. Ve škole se rozhodl stát léčitelem a věřil v objevení jednoduché a bezpečné metody léčení, kterou by mohl používat kdokoli, a nejen lékaři. Proto se rozhodl studovat medicínu a nejprve absolvoval na Univerzitě v Birminghamu a poté na Univerzitní nemocnici v Londýně roku 1912.
Během své lékařské praxe pracoval na různých pozicích v londýnských nemocnicích, včetně Univerzitní nemocnice a National Temperance Hospital. Otevřel si také svou konzultační místnost na slavné Harley Street. Bach se stále více zklamával z výsledků ortodoxní medicíny, protože lékaři se podle něj málo zajímali o pacienta jako celek a o jeho povahu, kterou považoval za klíč k nemoci a uzdravení. Během svého působení jako bakteriolog v Univerzitní nemocnici objevil sedm skupin střevních bakterií, které připravil jako vakcíny a pomocí nich léčil pacienty s „nevyléčitelnými“ onemocněními.
Roku 1917 Edward Bach onemocněl rakovinou a dostal se do kritického stavu. Byl mu předpovězen pouhý tříměsíční život. Překvapivě se však zotavil a vrátil se do práce s ještě větším nadšením. Během svého lékařského působení se stále více zajímal o homeopatii a studoval knihy Samuela Hahnemanna, zakladatele této léčebné metody. Byl fascinován vztahem mezi chronickou nemocí a střevní flórou a homeopaticky upravil své vakcíny, které jsou dnes známé jako Sedm Bachových nozod.
Edward Bach byl významnou osobností v oblasti alternativní medicíny a jeho práce s Bachovými esencemi se stala mezinárodně uznávanou metodou pro podporu emocionálního a duševního zdraví.
Po roce 1928 se Dr. Edward Bach začal intenzivně věnovat vývoji své nové terapie založené na květových esencích. Během svých cest a pozorování lidí si všiml, že každý člověk reaguje na svou nemoc a situace ve svém životě specifickým způsobem. Tuto myšlenku dále rozpracoval a vypracoval teorii typů, která se stala základem jeho práce. V roce 1928 objevil první dvě esence – Kejklířku skvrnitou a Netýkavku žlázonosnou. Tyto esence začal homeopaticky připravovat a úspěšně je využívat při léčení svých pacientů. Postupem času přidal další esence a položil tak základy Bachových květových esencí.
Během svých cest poznal Noru Weeks, která se stala jeho asistentkou a neocenitelnou podporou. Společně objevovali a sbírali další esence – Nora následně hrála důležitou roli při rozšíření povědomí o Bachových květových esencích po celém světě. V roce 1930 Dr. Bach objevil sluneční metodu přípravy esencí, která se stala důležitou součástí jeho práce.
Roku 1932 měl Dr. Bach již 12 esencí a napsal knihu nazvanou „Dvanáct léčitelů“. Později přidal „4 pomocníky“ a pokračoval ve hledání dalších esencí. Na jaře 1934 se Dr. Bach rozhodl najít si dům v údolí Temže – Mount Vernon, který se stal jejich domovem. Dr. Bach se věnoval úpravě zahrady, výrobě nábytku a hledání dalších esencí. V roce 1936 dokončil konečnou verzi své knihy „Dvanáct léčitelů a ostatní esence“. Dr. Edward Bach zemřel 27. listopadu 1936 ve svém domě v Mount Vernonu. Jeho práce a objevy v oblasti květových esencí přinesly světu jednoduchou a bezpečnou metodu léčení, která se dodnes využívá.
Jednotlivé esence a jejich vlastnosti
Existuje sada 38 esencí známých jako Bachovy květové esence, které mají následující vlastnosti:
Bílá lesní réva (Clematis) – snílek, žijící ve svém vlastním světě, mimo přítomnost myšlenek
Bílý kaštan (White Chestnut) – stálé, nežádoucí myšlenky, které člověka neustále pronásledují, mentální spekulace
Buk lesní (Beech) – nedostatek tolerance, kritika ostatních
Cesmína ostrolistá (Holly) – nenávist, žárlivost, závist, podezřívání
Čekanka obecná (Chicory) – sobecká kontrola, přehnaná péče o milované, manipulace láskou
Červený kaštan (Red Chestnut) – přehnané starosti a obavy o ostatní
Devaterník penízkovitý (Rock Rose) – panický strach, hrůza
Divoká hořčice (Mustard) – nevysvětlitelná deprese, která se připodobňuje k temnému mraku
Dub (Oak) – vyčerpání, ale odmítání se vzdát
Habr (Hornbeam) – mentální únava, pocit pondělního rána, odkládání věcí
Hlodaš (Gorse) – ztráta naděje, rezignace, pesimismus
Hořec podzimní (Gentian) – sklíčenost, ztráta odvahy a deprese při neúspěších
Chmerek roční (Scleranthus) – nejistota, rozhodovací dilema, nálady kolísající sem a tam
Jedlý kaštan (Sweet Chestnut) – naprostá zoufalost a beznaděj
Jilm (Elm) – pocit přetížení odpovědnostmi
Kejklířka skvrnitá (Mimulus) – strach z běžných věcí, plachost, ostych
Modřín (Larch) – nedostatek sebevědomí, očekávání neúspěchu
Netýkavka žlázonosná (Impatiens) – podrážděnost, nervozita
Oliva (Olive) – naprosté vyčerpání
Planá růže (Wild Rose) – apatie, rezignace
Plané jablko (Crab Apple) – nechuť ke své vlastní osobě, posedlost detaily, očistná esence
Poupě kaštanu (Chestnut Bud) – neschopnost se poučit z minulých chyb
Rožec (Cerato) – pochybnosti o vlastním rozhodování, hledání potvrzení u ostatních
Řepík lékařský (Agrimony) – maskování trápení za veselostí, potlačování obav a starostí
Skotská sosna (Pine) – pocity viny za vlastní chyby i chyby druhých
Skotský vřes (Heather) – posedlost vlastními problémy a zážitky
Slíva třešňová (Cherry Plum) – strach, že se ztratí rozum, neovladatelné myšlenky
Snědek okoličnatý (Star of Bethlehem) – šok, následky traumatické události
Sporýš lékařský (Vervain) – nadměrné nadšení, fanatické přesvědčení
Sveřep větevnatý (Wild Oat) – nejistota ohledně životního směru
Topol – osika (Aspen) – strach z neznámého, předtuchy
Vinná réva (Vine) – dominanci, tyranii, obvykle dobré vůdcovství
Vlašský ořech (Walnut) – adaptace na změny, přerušení vazeb s minulostí, citlivost
Voda z léčivých pramenů (Rock Water) – perfekcionismus, zapírání sebe sama, mentální tuhost
Zeměžluč (Centaury) – podřízenost, neschopnost říci ne
Zimolez kozí list (Honeysuckle) – žití v minulosti, nostalgie
Žebratka bahenní (Water Violet) – pýcha, vzdálenost, raději je sama
Žlutá vrba (Willow) – odpor, zahořklost, oběť osudu
Krizová esence (Rescue Remedy) – krizové situace
Krizový krém (Rescue Cream) – léčba poranění a traumat kůže
Závěr
Bachovy květové esence jsou sada 38 esencí s různými charakteristikami, které se používají k emocionálnímu vyrovnání a podpoře duševního blahobytu. Každá esence se zaměřuje na specifický emocionální stav nebo vzor chování a pomáhá lidem nalézt rovnováhu a harmonii. Používání těchto esencí může přinést významné pozitivní změny v emocionálním stavu a životním přístupu. Bachovy květové esence jsou široce uznávanou metodou, která podporuje osobní rozvoj a celkovou pohodu. Zajímá Vás tato tematika? Chtěli byste si tento bylinný zázrak vyzkoušet? V Holosu ve své terapeutické praxi používá Bachovu květovou terapii MUDr. Milan Hrabánek. Můžete si u nás také zakoupit krizovou směs Bachových esencí, kterou je možné použít jako první pomoc při jakékoliv stresové situaci. K dostání je přímo v Holosu nebo v našem e-shopu.
Comments